Вести

12.11.2024

Објављени резултати претходног поступка процене квалитета програма КЕ

Објављени резултати претходног поступка процене квалитета програма КЕ На основу члана 7. став 5-7. Правилника о ближим условима  за спровођење континуиране едукације за здравствене раднике и здравствене сараднике („Сл. Гласник РС“, бр. 17/2022) и Јавног позива Здравственог савета Србије за акредитацију програма КЕ од 29.12.2023. године, Радна група за спровођење претходног поступка процене квалитета програма КЕ Фармацеутске коморе Србије, након састанка одржаног 28.10.2024. године објављује дана 12.11.2024. године збирну табелу са резултатима програма.  На ове резултате организатор има рок од 5 дана за слање примедбе/молбе, односно до 18.11.2024. године, искључиво у електронској форми на e-mail адресу komora@farmkom.rs Резултати су објављени ОВДЕ.
Детаљно 12.11.2024
08.11.2024

Обележавање Светског дана фармацеута 2024 – едукације у вртићима и школама

Обележавање Светског дана фармацеута 2024 – едукације у вртићима и школама Поводом Светског дана фармацеута, и ове 2024. године Фармацеутска комора Србије спровела је пројекат едукације деце у предшколским установама и основним школама. Интересовање колега било је велико и за пројекат се пријавило 150 фармацеута из целе земље. Едукације смо спроводили током септембра и у првој половини октобра. Били смо присутни у више од 50 градова/места у Србији и едуковали смо 14.500 малишана. Фармацеути су показали да имају велики утицај на јавно здравље, и да је наша улога јасна и препознатљива. Припремили смо следеће едукације: За предшколце и ученике I - IV разреда основне школе: •    Како да порастемо здрави и снажни – аутор маг. фарм. спец. Тања Илић•    Мој фармацеут и ја - аутор маг.фарм. Јована Смиљанић•    Суперхероји за нашу планету - аутор проф. др Александра Буха За ученике V - VIII разреда основне школе: •    Нега лица тинејџера – аутор маг.фарм. Оливера Ђајић•    Алкохол и енергетска пића – аутор проф. др Снежана Ђорђевић•    Удахни ваздух, а не дим! – аутор прим. др сц Предраг Вукомановић Највише предавања у предшколским установама и нижим разредима одржали смо на тему „Како да порастемо здрави и снажни“, али је велико интересовање било и за тему „Мој фармацеут и ја“. Предшколцима и ученицима 1. разреда смо поделили 4500 бојанки. Код старијих основаца највише интересовања је било за тему: „Удахни ваздух а не дим!“  Били смо изузетно креативни, правили креме, лепили стикере, решавали квиз, бирали најшареније здраве ужине, приказали лабораторијско посуђе у апотеци.  Коментари деце су сјајни, деца су научила нешто ново, тражила да поново дођемо. Одлично реагују на интерактивну наставу. Иако мали, умеју да слушају, одлично размишљају, а знају и да се осмехну, загрле, аплаудирају. Имали су много питања и коментара. Неки се сећају предавања од прошле године, много им се допала фармацеутска струка. Дали су и нека обећања, да ће се здравије хранити, да ће учити родитеље да рециклирају, а неки од њих и да ће постати фармацеути. Наставници, учитељи и васпитачи желе даљу сарадњу са нама. Улили смо им поверење, многи коментаришу да су и сами нешто ново научили. Кажу да смо пријатни и да умемо да држимо пажњу, као и да смо дали важне лекције о здрављу које су свима преко потребне. Од њих смо добили велики број предлога тема за даљу сарадњу: наркотици, сексуално образовање, суплементи у спорту, прва менструација, физичка активност, прекомерна употреба телефона...Било би лепо организовати и јавне часове у апотекама, како би деца видела фармацеуте на делу, како израђују препарате или издају лекове. На крају ми, фармацеути едукатори, промотери јавног здравља одушевљени смо новим искуством и испуњени дечјом енергијом. Ово је одлична прилика да представимо струку на најлепши могући начин. Задовољство и велика част је радити са децом, овакво искуство за нас је непроцењиво. 
Детаљно 08.11.2024
05.11.2024

Акредитован вебинар: Нови поглед на лечење гојазности

Због великог интересовања Фармацеутска комора Србије у сарадњи са компанијом Ново Нордиск понавља одржавање акредитованог онлајн стручног састанка прве категорије „Нови поглед на лечење гојазности“, 7. новембра 2024. године у 18 часова (акредитован за фармацеуте и лекаре; 2 бода за учеснике).  Гојазност је хронична, рецидивирајућа болест чија епидемија је захватила цео свет, укључујући и Србију. Према подацима Светске федерације за гојазност очекује се да у 2030. години у Србији буде 27.8% одраслих гојазних особа. Експерти из области ендокринологије говориће о доступним терапијским опцијама, механизму деловања и нежељеним ефектима доступних лекова, као и практичним аспектима комуникације и примене фармакотерапије у лечењу гојазности. Линк за приступ вебинару ОВДЕ Програм вебинара:  Модератор: маг. фарм. спец. Татјана Милошевић 18:00 до 18:30 Свеобухватни приступ лечењу гојазности, Доц. др Марија Маћешић 18:30 до 19:00 Практични аспекти комуникације и примене фармакотерапије у лечењу гојазности, Спец. др Јовика Стокић 19:00 до 20:00 Дискусија
Детаљно 05.11.2024
04.11.2024

#MedSafetyWeek 2024

Позив здравственим радницима и грађанима да пријављују сумње на нежељене реакције на лекове Пријављивањем сумњи на нежељене реакције на лекове можете да допринесете безбеднијој примени лекова за све нас. Фармацеутска комора Србије у сарадњи са Агенцијом за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) и ове године, у недељи 4-10. новембра 2024, спроводи кампању под називом #MedSafetyWeek у циљу подизања свести о значају пријављивања нежељених реакција на лекове. Овогодишња кампања са темом „Превенција нежељених реакција на лекове“ фокусира се на важност употребе лекова на прописан начин, како би се спречиле нежељене реакције и важност пријављивања нежељених реакција, када се испоље. АЛИМС и друге агенције за лекове широм света овогодишњом кампањом желе да позову и охрабре грађане и здравствене раднике да пријављују сумње на нежељене реакције на лекове. Пријављивањем сумњи на нежељене реакције на лекове активно учествујете у откривању нових безбедносих питања и помажете АЛИМС-у да предузме, ако је потребно, одговарајуће активности и мере како би примена лекова била безбеднија за све нас.  АЛИМС истиче: Свака пријава је важна и игра кључну улогу у стицању додатних сазнања о користима и ризицима примене лекова у свакодневној пракси и омогућава предузимање одговарајућих активности како би се потенцијални ризици умањили. Пријављивањем сумњи на нежељене реакције на лекове доприносите безбеднијој примени лекова што може утицати и на унапређење праксе прописивања лекова, као и повољнијег исхода лечења. АЛИМС позива: Пријавите АЛИМС-у сваку сумњу на нежељене реакције на лекове. То можете учинити путем АЛИМС-ове онлајн платформе (директно или инсталирањем апликације на мобилном уређају или рачунару) или образаца за пријаву нежељених реакција (обрасце и информације о начинима њиховог слања можете пронаћи овде). Пацијентима се саветује да се обрате свом лекару ако су забринути за своје здравље. Додатне информације и материјале осмишљене за #MedSafetyWeek 2024, као и поруке за пацијенте и здравствене раднике, можете да погледате на интернет странама АЛИМС-а.
Детаљно 04.11.2024
Фармацеутска комора

Будите у току са вестима. Пријавите се за newsletter!

Пријави се Фармацеутска комора

Фармацеутска комора Србије

Пронађи саветника!


Warning: Undefined property: stdClass::$description in /www/webvol34/vb/vuoldj5fz724kmo/farmkom.rs/public_html/inc/components/inc-zasto-mi.php on line 10
Саветник за антибиотике
Саветник за дијабетес
Саветник за астму
Саветник за PostCovid
Саветник за вакцинацију
Саветник за хипертензију
Саветник за новоуведени лек
Пронађи саветникаФармацеутска комора
954
Укупан број саветника
527
Број апотека са саветницима
146
Број градова/места
79323
Број пружених услуга
Фармацеутска комора | Пронађи саветника!

Огранци коморе

Огранак Београд

Секретар: Светлана Соларов, маг. фарм.
Адреса: Мутапова 25, 11118 Београд
Телефон: +381 11 770 09 50
E-mail: ogranakbeograd@farmkom.rs

Огранак Војводина

Секретар: Андреја Матијашевић, маг. фарм.
Адреса: Хајдук Вељкова 11 II Спрат / 204, 21000 Нови Сад
Телефон: +381 21 661 88 33
E-mail: ogranakvojvodina@farmkom.rs

Ниш са КиМ

Секретар: Александра Окичић Милошевић, дипл. екон.
Адреса: Зеленгорска 4, локал L2, 18000 Ниш
Телефон: +381 18 295 565
E-mail: ogranaknis@farmkom.rs

Огранак Крагујевац

Секретар: Снежана Нишавић, дипл.правник 
Адреса: Црвеног Крста 7 I Спрат / 23, 34000 Крагујевац
Телефон: +381 34 639 12 00
E-mail: ogranakkragujevac@farmkom.rs